غذاهای پروتئینی از گوشت تازه به جای فریزری استفاده شود. ماهی را در برنامه غذایی خود بگنجانید زیرا دارای ید می باشد. تخم مرغ به هر نوع که می خواهید طبخ کنید. حتماً در دژیم غذایتان بگنجانید. تنقلات شما، نخودفرنگی، باقلا و لوبیا و عدس خشک شده و بو داده باشد ببینید چقدر مطبوع است بعدها خودتان از آن دل نمی کنید.
محصولات لبنی : شیر تازه حاوی ویتامین و اسیدهای چرب می باشد که توسط روشهای خشک کردن و استریلیزاسیون از بین می رود. پنیر و ماست نیز باید در رژیم غذایی روزانه حتماً مصرف شود سعی کنید از مواد چاق کننده خامه و شیرینی و … پرهیز کنید.

تغذیه در زمان زایمان
نیاز زائو در مراحل زایمان به انرژی است که کربوهیدراتها آن را فراهم می سازند. بهترین خوراکی نان برشته شده، غلات مخصوص صبحانه، آب میوه، بیسکویتهای ساده و آب گوشت صاف شده که به راحتی هضم می شوند. مایعات ممکن است آزادانه مصرف شوند البته نوشابه خیلی شیرین و گاز دار می تواند ایجاد تهوع و استفراغ کند. البته در هر بیمارستانی عقاید و اصول مختلفی رعایت می شود. در بعضی بیمارستانها به محض شروع دردهای زایمانی هیچ غذایی به فرد داده نمی شود. در بعضی بیمارستانها اجازه خوردن غذاهای ساده وکم چرب داده می شود. البته در بیمارستانهایی که اجازه خوردن هیچ غذایی داده نمی شود به علت این است که احتمال نیاز به بیهوشی وجود دارد. البته با توجه به اینکه به دنبال بی دردی یا مواد آرام بخش زمان تخلیه روده طولانی می شود ممکن است اجازه خوردن داده نشود. در این موارد مواد قندی از طریق سرم به مادر داده می شود.

بهداشت دوران بارداری
حفظ سلامت عمومی بدن یکی از بهترین معیارهای مقاومت در برابر عفونتهاست و عواملی که روی مقاومت فرد تأثیر می گذارد کم خونی است که با مصرف مواد غذایی محتوی آهن باید این کم خونی اصلاح شود. مراقب باشید که جراحت و زخمی در حد امکان بر روی پوست شما ایجاد نشود چون مهمترین راه ورود عفونت است و همچنین از تردد در اماکنی که افرادی دارای بیماریهای عفونی هستند، اجتناب کنید. استراحت بیشتری داشته باشید، فرد خسته و رنجور نمی تواند با عفونتها مبارزه کند. کاملترین شکل جذب آهن در گوشت قرمز و محصولات حاوی دانه کامل مثل نان سبوس دار می باشد. زرده تخم مرغ حاوی آهن است ولی به خوبی آهن آن جذب نمی شود. جذب آهن توسط چای و قهوه جلوگیری می شود لیکن توسط ویتامین ث که در آب پرتقال ومیوه تازه وجود دارد افزایش می یابد پس قرصهای آهن را با میوه مصرف کنید.
کم خونی فقر اسید فولیک : اسید فولیک برای رشد سلولی بالای مادر و جنین و جلوگیری از ناهنجاریهای مادر زادی از قبل از بارداری توصیه می شود. اسید فولیک در سبزیجات سبز برگدار مثل گل کلم، براکلی و اسفناج وجود دارد و این اسید فولیک به آسانی توسط جوشانیدن یا بخاردادن طولانی و یا اضافه کردن جوش شیرین و … از بین می رود. و این ماده در گلابی های بزرگ، آووکادو و قارچها نیز یافت می شود ولی منابع گرانی است.
کم خونی کمبود ویتامین 12 B : سطح ویتامین 12 B در بارداری افت می کند پس چون بدن از ذخایر خودش استفاده می کند این نوع کم خونی کم است و بیشتر در افرادی که گیاه خوار هستند و محصولات حیوانی نمی خورند دیده می شود.
جلسه سوم

انواع زایمان، میزان اضافه وزن در دوران بارداری
– زایمان یا لیبر به زایمانی گفته می شود که در طی آن جنین، جفت و پرده ها از راه کانال زایمانی خارج شود. و زایمان طبیعی در هنگام ترم زمانی که 40-38 هفته تمام از بارداری گذشته باشد رخ می دهد. حدود 18 ساعت این مراحل کامل می شود و مشکلی پیش نمی آید. سه مرحله دارد 1- مرحله اول از زمان شروع دردهای زایمانی تا زمانی که دهانه رحم کاملاً باز شده 2- مرحله دوم اززمانی که دهانه رحم کاملاً باز می شود تا زمانی که نوزاد کاملاً متولد شده 3- مرحله سوم : جداشدن جفت که در مورد این سه مرحله در جلسات بعد به طور کامل صحبت خواهد شد.
– سزارین : در مواردی که لگن تنگ باشد و یا فرزند شما با پا یا هر عضوی غیر از سر به دنیا بیاید یا در چند قلویی ها یا ناهنجاریهای جنین و یا زجر جنین و دفع مکونیوم (مدفوع جنینی) ویا جدا شدن زودرس جفت و یا جفت سرراهی وجود داشته باشد سزارین ضروری است یا به عبارتی هرگاه مادر و یا جنین در خطر باشند با وجود اینکه بهترین نوع وضع حمل زایمان طبیعی است ازروشی غیراز زایمان طبیعی استفاده می شود.
– وانتوز یا واکوئوم : دستگاه مکنده ای است در شرایطی که انتهای مراحل اول زایمانی باشد ویا به هر علتی که سر جنین پایین نمی آید از این دستگاه استفاده می شود.
– فورسپس : وسیله ای فلزی مانند دو قاشق است که روی هم قرار می گیرد و سر جنین داخل این قاشق ها قرار گرفته و با آرامی آن را خارج می کنند، علت انتخاب هر وسیله به تشخیص متخصص زنان و در شرایط خاص خودش فرق می کند. تمام این روشها بسته به نیاز مادر و سلامت مادر و نوزاد در نظر گرفته می شود.

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

میزان اضافه وزن در دوران بارداری
در 20 هفته اول بارداری 2 کیلوگرم می باشد، اوایل بارداری معمولاً به علت ویار و تهوع و استفراغ اکثراً وزن کاهش پیدا کرده و زمانی که ویار بر طرف می شود 2 کیلو وزن اضافه می شود.

از هفته 20 بارداری تا هفته 40 بارداری هر هفته نیم کیلو اضافه وزن در یک فرد باردار دیده می شود در صورتی که در طی یک هفته به جای 500 گرم 2000 گرم افزایش وزن دیده شد دلیل بر پره اکلامپسی می باشد کلاً در طی دوران بارداری به طور متوسط 12 کیلو گرم اضافه وزن باید وجود داشته باشد البته 18-6 کیلوگرم هم وزن قابل قبولی است.
با توجه به اینکه در هر شرایطی ممکن است اضطرار پیش بیاید و نیاز به بستری شدن زودتر از موعد مقرر باشد بهتر است که وسایل مورد لزوم بیمارستان را زودتر تهیه نماییم برای این کار نسبت به فصلی که نوزاد متولد می شود وسایلی که تهیه می کنیم فرق می کند. باید سعی کنیم البسه ای برای نوزادمان تهیه کنیم که دگمه و سوزن و سنجاق نداشته باشد و حتی الامکان جنس لباسهایی که انتخاب می کنیم نخی و قابل شستشو باشد. از آنجایی که نوزادان خیلی سریع رشد می کنند به تعداد لباسهای زیادی نیاز ندارند.
وسایلی که جهت بیمارستان باید کنار بگذاریم : یک لباس زیر، یک لباس رو در صورت سرد بودن هوا یک لباس گرم، کلاه و شورت و شلوار ترجیحاً برای فصل سرد از بلوز و شلوار سرهمی استفاده شود تا از سرمای کمر نوزاد جلوگیری شند و جوراب نیز متصل به آن باشد، یک پتو و یا لحاف کوچک برای حمل نوزاد ( در تابستان، بهار و پاییز و زمستان فرق می کند ) در تابستان از یک ملحفه نرم و نازک نیز می توان استفاده کرد، فقط او را از معرض هوای آزاد مصون بدارد کافی است. در زمستان از پتوی ضخیم تر
می باید استفاده شود این وسایل را هنگام ترخیص جهت نوزاد نیاز داریم و اما برای مادر از لباس زیر و کرست شیردهی و یا راحت که پستانها در فشار نباشند، لباس راحت در صورت سرما لباس گرم و کفش و جوراب و نوار بهداشتی نیاز می باشد.
جهت ورود به بیمارستان و بستری شدن وسایل خاصی مورد نیاز است از قبیل :
1- پوشک بزرگ جهت کنترل خونریزی مادر هنگام زایمان و بعد از زایمان 2- پوشک شورتی نوزاد 3- لیوان 4- قاشق ( جهت مادر ) 5- خود تراش یک بار مصرف 6- دو عدد کمپوت گلابی زیرا بعد از زایمان یک زائو انرژی زیادی از دست داده و باید این انرژی به اوباز گردد. علت گلابی بودن کمپوت نیز چون حرکات دودی روده کند شده پس باید با کمپوت گلابی روده ها را فعال کرد. 7-سرجی فیکس جهت مادر و بند ناف نوزاد 8- کلیه آزمایشات، سونوگرافی ها، شرح معاینات (پرونده پره ناتال ) دفترچه بیمه ( در صورت بیمه بودن ) شناسنامه خود وهمسر.
این وسایل را در یک بسته جداگانه گذارده هر گاه به هرعلتی قصد رفتن به بیمارستان را دارید با خود همراه ببرید.

جلسه چهارم

دسته بندی : پایان نامه ها

پاسخ دهید